Święty Walenty

Zwyczaj wysyłania sobie kartek i listów z życzeniami na Walentynki zawdzięczamy patronowi święta zakochanych – świętemu Walentemu.

Życzenia walentynkowe

fot. sxc.hu broo

 

Walenty był mieszkańcem starożytnego Rzymu i żył w czasach, w których chrześcijaństwo nie było jeszcze zalegalizowane. Jego ogromna religijność i konsekwentna postawa, która do końca nie pozwoliła mu wyrzec się wiary sprawiły, że jego życie miało tragiczne zakończenie.

Panujący w ówczesnych czasach cesarz Klaudiusz II wierzył, że tylko kawalerowie są w stanie w pełni poświęcić się służbie w arii. Z tego też powodu zabronił im zakładania rodziny. Święty Walenty nie zamierzał jednak przestrzegać nakazu władcy i potajemnie udzielał ślubu zakochanym. Gdy sprawa wyszła na jaw cesarz skazał niepokornego biskupa ściąć.

Niektóre legendy zawierają jednak dalszą część historii i mówią o tym, że czekający na egzekucje Walenty poznał córkę jednego ze strażników. Tuż przed ścięciem, w podziękowaniu za podtrzymywanie na duchu, miał zostawić jej list, którego podpis brzmiał: “od Twojego Walentego”.